Doar 117 locuinţe au fost livrate în perioada 2011-2020 în localitatea Ştefăneştii de Jos, judeţul Ilfov. Acestea sunt datele pe care le pune la dispoziţie Institutul Naţional de Statistică pe platforma Tempo.

În realitate, un singur ansamblu, Cosmopolis, cel mai mare din zona limitrofă a Capitalei, a pus pe piaţă 5.000 de locuinţe pe parcursul a 15 ani. Cine este responsabil de discrepanţa dintre date?

Oficialii primăriei din Ştefăneşti admit că nu au raportat locuinţele din Cosmopolis la INS, fără a explica motivul.

„Raportările care s-au făcut la INS în perioada la care faceţi referire (ultimii zece ani – n. red.) au vizat strict locuinţele individuale, nu şi locuinţele colective din ansamblul rezidenţial Cosmopolis“, spun reprezentanţii primăriei.

Situaţia din Ştefăneştii de Jos nu este singulară. Ziarul Financiar semnalează de câteva luni o discrepanţă uriaşă între datele Statisticii şi cele din realitate privind numărul de locuinţe livrate în Chiajna, una dintre cele mai mari comune de lângă Bucureşti, însă nimic nu s-a schimbat.