Colegiul Tehnic al Diriginţilor de Şantier, este o asociaţie profesională reprezentativă a specialiştilor în construcţii – diriginţi de şantier cu peste 1500 de membrii. Diriginții de șantier sunt specialiști autorizați de către Inspectoratul de Stat în Construcții – I.CS.C. cu atribuții legale de verificare a execuţiei de calitate a lucrărilor de construcţii.

Asociaţia şi-a propus să ofere soluţii privind îmbunătăţirea pregătirii profesionale continue a specialiştilor din domeniul construcţiilor.

Colegiul Tehnic al Diriginților de Șantier  organizează cursuri de pregătire profesională continuă și cursuri de pregătire în vederea sustinerii examenului de autorizare ca Diriginte de Șantier și ca responsabil tehnic cu execuția – RTE.

Va prezentam mai jos programul cursurilor organizate de CTDS în anul 2019.

DataDescreireOraș
23 februarieCurs legislație și sistemul calității în construcțiiBucurești
23 martieCurs legislație și sistemul calității în construcțiiCraiova
06 aprilieCurs legislație și sistemul calității în construcții. Instalații și rețele electrice.București
17-19 maiCursuri de pregătire examen R.T.E. Construcții și instalații pentru construcții.București
(se va stabili în baza nr. de înscrieri)Curs legislație și sistemul calității în construcții. Instalații sanitare, termice, climatizare.București
14 septembrieCurs legislație și sistemul calității în construcțiiConstanța
22 iunieCurs legislație și sistemul calității în construcții.Timișoara
(se va stabili în baza nr. de înscrieri)Curs legislație și sistemul calității în construcții. Drumuri și poduri.București
20 iulieCurs legislație și sistemul calității în construcții. Instalații sanitare, termice, climatizare.Cluj
3 augustCurs legislație și sistemul calității în construcții. Securitatea la Incendiu a clădirilor.București
28 septembrieCurs legislație și sistemul calității în construcții. Securitatea la Incendiu a clădirilor.Cluj
11-13 octombrieCursuri de pregătire examen diriginți de șantier. Construcții și instalații pentru construcții.București
16 noiembrieCurs legislație și sistemul calității în construcții.Iași

Participanții vor primi suportul de curs și un certificat ce atestă participarea la programul de pregătire profesională continuă, conform legislației în vigoare.

Cererile de înscriere se vor transmite la email: secretariat@colegiu-diriginti-santier.ro.

Cererile vor cuprinde: numele insituției, numărul de persoane, persoana responsabilă, datele de contact ale persoanei responsabile.

Persoana de contact pentru informații suplimentare: Daniela Niculae, tel. 0732 338 319.

Cod de securitate:
security code
Va rugam sa introduceti codul de securitate:

Trimite
 
Related Posts
a. planşeele / structurile cu pereţi structurali din beton armat nu vor depăşi de preferat 50m; distanţa poate fi mai mare dacă se iau măsuri privind limitarea fisurilor; b. grosimea pereţilor ...
READ MORE
Obligaţiile diriginţilor de şantier sunt stabilite în clar în Ordinul 1496. Dorim să atragem atenţia specialiştilor cu privire la următoarele aspecte: Există numeroase situaţii în care dirigintele de şantier este tras la ...
READ MORE
Colegiul Tehnic al Diriginţilor de Şantier vă solicită să veniţi cu soluţii la completarea sistemului calităţii în domeniul construcţiilor prin reglementarea activităţii dirigintelui de şantier. În acest sens, pe baza recomandărilor ...
READ MORE
În perioada 08-09 septembrie se va organiza în Bucureşti cursul de pregătire pentru examenul de responsabil tehnic cu execuţia şi diriginţi de şantier pentru specializarea de "Reţele Electrice". Scopul cursului este ...
READ MORE
ISC organizează SESIUNE DE AUTORIZARE RTE.Cursurile de pregătire in vederea susținerii examenului RTE vor fi susținute în perioada 28 Februarie - 01 Martie, în București.28 FebruarieLegislație privind sistemul calității în ...
READ MORE
MDRAP va modifica normele de aplicare ale legii 50. Documentul a fost introdus spre dezbatere publică şi poate fi descărcat şi de aici: norme de aplicare ale legii 50 2016 Principala modificare ...
READ MORE
În urma consultării membrilor asociației, Președintele a decis ca ziua în care se va desfășura Adunarea Națională a Colegiului Tehnic al Diriginților de Șantier să fie sâmbătă- 4 noiembrie 2017. Evenimentul ...
READ MORE
Comunicat de presă: Nu avem forță de muncă pentru sectorul construcțiilor iar birocrația este excesivă.
În fișierul de mai jos regăsiți comunicatul de presă emis de asociație după întâlnirea anuală.comunicat-de-presa-diriginti-de-santierDescarcăSâmbătă 22 februarie 2020 a avut loc în București adunarea anuală areprezentanților diriginților de șantier reuniți ...
READ MORE
Membrii asociaţiei regăsesc mai jos contractul de sponsorizare în vederea redirecţionării impozitului pe profit. Aveţi astfel ocazia ca  o bună parte din impozitul pe profit să îl redirecţionaţi către asociaţia profesională. Completaţi ...
READ MORE
Construction with construction cranes in the background of the volcano on the island of Tenerife, Spain.
Consiliul Director al Colegiului Tehnic al Diriginților de Șantier,reunit astazi 25.02.2021, stabilește următoarele:Membrii susținători ai asociației pot fi: Membri susținători cu drept de vot si de a candida la funcții de ...
READ MORE
Aspecte privind clădirile cu pereţi structurali din beton
Obligaţiile diriginţilor de şantier
Protejat: Lege privind organizarea şi exercitarea profesiei de
Curs pregătire examen „Reţele Electrice”
Pregătire Examen RTE
Se modifică normele de aplicare ale Legii 50
Adunarea Națională a Colegiului Tehnic al Diriginților de
Comunicat de presă: Nu avem forță de muncă
Contract sponsorizare – redirecţionare impozit pe Profit
Decizia Consiliu Director al CTDS cu privire la