Colegiul Tehnic al Diriginţilor de Şantier, este o asociaţie profesională reprezentativă a specialiştilor în construcţii – diriginţi de şantier cu peste 1500 de membrii. Diriginții de șantier sunt specialiști autorizați de către Inspectoratul de Stat în Construcții – I.CS.C. cu atribuții legale de verificare a execuţiei de calitate a lucrărilor de construcţii.

Asociaţia şi-a propus să ofere soluţii privind îmbunătăţirea pregătirii profesionale continue a specialiştilor din domeniul construcţiilor.

Colegiul Tehnic al Diriginților de Șantier  organizează cursuri de pregătire profesională continuă și cursuri de pregătire în vederea sustinerii examenului de autorizare ca Diriginte de Șantier și ca responsabil tehnic cu execuția – RTE.

Va prezentam mai jos programul cursurilor organizate de CTDS în anul 2024.

Participanții vor primi suportul de curs și un certificat ce atestă participarea la programul de pregătire profesională continuă, conform legislației în vigoare.

Cererile de înscriere se vor transmite la email: secretariat@colegiu-diriginti-santier.ro.

Cererile vor cuprinde: numele insituției, numărul de persoane, persoana responsabilă, datele de contact ale persoanei responsabile.

Persoana de contact pentru informații suplimentare: Daniela Niculae, tel. 0732 338 319.

Cod de securitate:
security code
Va rugam sa introduceti codul de securitate:

Trimite
 
Related Posts
Mai jos se află modelul de registru pentru evidenţa lucrărilor Dirigintelui de Şantier. Este necesar a se printa pe format A3 pentru a putea exista loc pentru înscrierea documentelor. Download Model registru ...
READ MORE
Curs legislație în domeniul calității lucrărilor de instalații. Calitatea lucrărilor de instalații și rețele publice edilitare.
Curs de legislație în domeniul asigurării calității lucrărilor de instalații. Calitatea lucrărilor de instalații. Calitatea lucrărilor de rețele publice edilitare. Începând cu 1 ianuarie 2018 Legea 10/1995 prevede obligativitatea pregătirii continui ...
READ MORE
Obligaţiile diriginţilor de şantier sunt stabilite în clar în Ordinul 1496. Dorim să atragem atenţia specialiştilor cu privire la următoarele aspecte: Există numeroase situaţii în care dirigintele de şantier este tras la ...
READ MORE
În perioada 08-09 septembrie se va organiza în Bucureşti cursul de pregătire pentru examenul de responsabil tehnic cu execuţia şi diriginţi de şantier pentru specializarea de "Reţele Electrice". Scopul cursului este ...
READ MORE
CTDŞ a transmis către MDRAP următorul punct de vedere cu privire la intenţia MDRAP de a păstra pentru asociaţiile profesionale strict statutul de invitaţi şi nu cel de membri în ...
READ MORE
Conform art. 8.1.7. din NE 012 executantul va realiza încercarea la tracţiune, încercarea la îndoire simplă şi încercarea la îndoire dezdoire  pe câte trei epruvete din fiecare lot şi diametru.
READ MORE
Descarcă NP112 - normativ privind proiectarea fundaţiilor de suprafaţă.
READ MORE
Dirigintele de şantier între drepturi şi obligaţii Cred cu maximă convingere că în această problematică vorbim de mult prea multe obligaţii şi de mult prea puţine drepturi. În general sistemul calităţii ...
READ MORE
Prin decizie a preşedintelui Asociaţiei Colegiul Tehnic al Diriginţilor de Şantier, Sâmbătă, 3 septembrie 2016, va avea loc Adunarea Naţională a Diriginţilor de Şantier din România. Iată care este programul evenimentului. Evenimentul ...
READ MORE
Descarcă de mai jos: P118-99 Normativ de siguranţă la foc a construcţiilor: normativ-de-siguranta-la-foc-a-constructiilor-ind_p_118_1999
READ MORE
Download Model registru evidenţă lucrări Diriginte de Şantier
Curs legislație în domeniul calității lucrărilor de instalații.
Obligaţiile diriginţilor de şantier
Curs pregătire examen „Reţele Electrice”
CTDŞ a solicitat MDRAP introducerea Asociaţiilor Profesionale ca
Câte încercări pe armătură se realizează?
NP112 – normativ privind proiectarea fundaţiilor de suprafaţă
Adunarea Naţională a Diriginţilor de Şantier(2). Între drepturi
Vino la Adunarea Naţională a Diriginţilor de Şantier
P118-99 Normativ de siguranţă la foc a construcţiilor