Destinat în exclusivitate persoanelor fizice, cu focus pe consumatorii vulnerabili, programul naţional Casa eficientă energetic se alătură programului Casa verde fotovoltaice pentru creşterea numărului de prosumatori sau pentru investiţii în modernizarea locuinţelor

♦ Fondurile totale ar putea ajunge la 534 de milioane de euro, prin PNRR, spun reprezentanţii Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE), gestionarul acestui proiect ♦ De această dată, doar consumatorii vulnerabili au opţiunea de a obţine bani pentru panouri solare, restul populaţiei putând accesa bani pentru renovarea energetică a clădirilor, exclusiv lucrări exterioare.

„În contextul actualei crize geopolitice generate de răz­boiul din Ucraina, precum şi ca urmare a revizuirii nega­ti­ve cu 2,11 mld. euro a spri­jinului financiar nerambursabil pentru România, s-a conturat posibilitatea ajustării PNRR urmărind mai multe direcţii. În acest sens, MIPE, în calitate de coordonator naţional, a transmis oficial, către serviciile Comisiei Europene, în data de 8 septem­brie a.c., pachetul integrat al propunerii de modificare a PNRR, inclusiv noul capitol REPowerEU“, au precizat reprezentanţii MIPE. Potrivit acestora, propunerile Româ­niei pentru noul capitol REPowerEU sunt în analiza ser­viciilor Comisiei Europene, urmând ca în următoarea pe­ri­oadă să aibă loc o serie de întâlniri tehnice de lucru pentru definitivarea capitolului.

„Noul capitol REPowerEU are o alo­care de 1,996 miliarde euro, include două reforme şi şase investiţii şi are ca obiectiv principal creştere rezilienţei şi independen­ţei energetice a Românei prin creşterea ponderii producţiei de energie electrică din surse regenerabile, decar­bo­nizarea secto­rului rezidenţial prin creşterea eficienţei energetice a clădiri­lor, precum şi, calificarea resurselor umane în raport cu cerinţele specifice sectorului de energie regenerabilă.“