Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti organizeaza licitatie publica pentru atribuirea lucrarilor de proiectare si executie a noilor cladiri ce vor fi construite ca extindere a complexului sanitar din Capitala. Contractul, publicat sub denumirea „Extinderea Aripilor A1 Si A4 ale Spitalulului Universitar de Urgenta Bucuresti cu regim de inaltime Sth+P+3E/ Sth+P+6E, amenajare parcari exterioare”, are o valoare estimata de 428,9 milioane de lei (fara TVA) si o perioada de implementare de 33 de luni.

Termenul-limita pentru depunerea ofertelor este stabilit la 11 decembrie 2023, ora 15.00.

Companiile interesate de participarea la licitatie trebuie sa dovedeasca o medie a cifrei de afaceri anuala generala in ultimele 3 exercitii financiare incheiate (2020-2022) cel putin egala cu suma de 363,24 milioane de lei. Oferta castigatoare va fi selectata pe criteriul celui mai bun raport calitate-pret, in care componenta financiara are o pondere de 40%, iar cea tehnica de 60%, astfel: planul de implementare a contractului (20%), calculul NZEB (20%), experienta profesionala a managerului de proiect (12%), respectiv experienta profesionala a proiectantului de constructii civile (8%).

Extinderea presupune constructia a doua cladiri noi, ce vor gadzui o noua Unitate Primiri Urgente cu o capacitate de 20 de paturi pentru urgente minore si majore si 12 paturi supraveghere critici si non-critici, cabinete de consultatii, imagistica CT, RX si ecograf; o sectie de gastroenterologie cu 50 de paturi; 11 cabinete de investigatii (endoscopie, colonoscopie, ecografie, spirometrie, EKG, bronhoscopie); un bloc operator (de sine statator) cu 5 sali de operatie, sterilizare, zona pre si post operator; sectie ATI cu 26 de paturi; sectie de ortopedie cu 26 de paturi cu un bloc operator cu 4 sali de operatie; precum si sectii de chirurgie cardiovasculara, cardiologie, gastroenterologie, medicina interna, chirugie generala si urologie, fiecare cu cate 25 de paturi.

Noile cladiri vor fi ridicate pe un teren cu suprafata de circa 9.200 mp.

Studiul de Fezabilitate a fost elaborat de compania Rezidential Premium Arh, din Bucuresti.