Economia României ar urma să avanseze cu 2,8% în 2023, împinsă în sus de construcţii şi servicii, în special din a doua parte a anului, prognozează guvernul. Creşterea economică din 2023, de 2,8%, pe care mizează guvernul, ar urma să fie condusă de construcţii şi servicii.

Dacă în prima parte a anului activitatea economică va încetini, ea se va relansa începând cu a doua jumătate, se arată în cel mai recent raport al Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză (CNSP). Sunt şanse să crească economia, sunt de părere economiştii, dar sunt şi riscuri foarte multe.

„Este posibil să avem şi creştere pentru 2023, dar sunt foarte multe date în ecuaţia asta, pe care trebuie să le luăm în calcul. Noi depindem de economia Germaniei cu preponderenţă, pentru că schimburile noastre comerciale sunt în cea mai mare parte cu Germania. Dacă Germania intră în recesiune, este evident că impactul va fi şi asupra României“, spune Ionuţ Pandelică, profesor la Academia de Studii Economice (ASE) Bucureşti.