Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a declarat, miercuri, la Braila, ca Podul suspendat peste Dunare nu va fi receptionat de Compania Nationala de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) pana cand constructorul nu va remedia, pe cheltuiala lui, toate neconformitatile, citat de Agerpres.

„Acest pod nu a fost receptionat, iar cei de la CNAIR nu il vor receptiona pana cand toate neconformitatile nu vor fi inlaturate. Ce este important, siguranta pasagerilor in trafic nu este pusa in pericol. Nu exista asa ceva, pentru ca altfel nu s-ar fi dat in circulatie. Pana nu vor fi inlaturate toate acele neconformitati, o parte pe care le-ati semnalat, o alta parte care au aparut in rapoartele cerute de CNAIR – noi am cerut acele expertize independente de la mai multi experti, care sa ne spuna daca lucrarile facute sunt conforme sau nu – CNAIR nu va receptiona aceasta lucrare. Nu va fi receptionata aceasta lucrare, pana cand aceasta companie, pe propria cheltuiala, nu va indeparta toate neconformitatile. (…) Mi-as fi dorit sa nu existe aceste neconformitati, dar atata timp cat nu este pusa in pericol siguranta pasagerilor in trafic, atata timp cat aceste neconformitati vor fi inlaturate pe cheltuiala companiei, tot timpul o sa aleg aceeasi varianta, de a da in circulatie acest pod, nu sa stam sa ne uitam la el vreo sase luni, pana cand se termina toate acele neconformitati, care nu pun in pericol siguranta in trafic. As alege non-stop aceeasi varianta”, a declarat Grindeanu.

Ministrul Transporturilor a precizat ca revendicarile pe care CNAIR le are in prezent catre constructor sunt de peste 80 milioane de lei, dar ca ele ar putea creste daca termenul de descarcare pe Jijila nu va fi respectat.

„In acest moment, revendicarile pe care CNAIR le are catre constructor sunt undeva peste 80 milioane de lei, asta neincluzand faptul ca eu cred ca nu se vor tine de termen pentru descarcarea pe Jijila, ceea ce va insemna in plus alte despagubiri. Compania s-a angajat ca, pana la sfarsitul acestui an, va termina si descarcarea pe Jijila. Am fost in aceasta dimineata impreuna cu domnul Tudose (europarlamentarul Mihai Tudose n.r.) si cu domnul Pistol (directorul CNAIR Cristian Pistol n.r.) si am vazut acea varianta, sunt departe de a termina pana la sfarsitul anului aceasta descarcare pe Jijila”, a precizat Grindeanu.

Sorin Grindeau a mai spus referitor la constructorul Podului peste Dunare ca, avand in vedere certificatele negative obtinute in cadrul acestui proiect, exista riscul de a nu mai putea participa la alte licitatii licitatii organizate de Ministerul Transporturilor.

„Legat de aceasta companie, in momentul in care a castigat aceasta licitatia, a venit in spate cu un portofoliu care nu poate fi neglijat. Au mai avut constructii de acest tip, un exemplu ar fi un pod in Istanbul, peste Bosfor. Asta nu inseamna ca lucrarile pe care aceasta companie le desfasoara in Romania trebuie sa fie mai slabe calitativ decat in alta parte. Sunt in acest moment, prin unirea a doua companii, in top zece al companiilor la nivel european ca cifra de afaceri. Sa stiti ca nu ma impresioneaza aceste lucruri, atata timp cat nu se tin de contracte si nu ii impresioneaza nici pe cei de la CNAIR. Noi vorbim aici despre un contract care nu e mic, care a inceput in perioada in care eram in functie (prim-ministru n.r.), apoi Mihai (Mihai Tudose prim-ministru n.r.) l-a finalizat. Au certificate negative, daca vor continua sa mearga in acest ritm, eu va spun ca nu vor mai putea sa vina la licitatii organizate la noi. Asta e legea si trebuie aplicata”, a completat Grindeanu

Podul peste Dunare de la Braila – cel mai mare pod suspendat construit vreodata in Romania, al treilea ca dimensiune din Europa si ultimul pod peste Dunare inainte de varsarea in Marea Neagra – a fost inaugurat pe 6 iulie 2023.

Valoarea initiala a proiectului a fost de 1,996 miliarde de lei, fara TVA, fonduri externe nerambursabile, iar constructorul este Asocierea Astaldi S.P.A. – IHI Infrastructure System Co. Ltd.